Fark Yaratan Çözümlerimiz İle Müşterilerimizin Verimliliğini Artırmaya Odaklanıyoruz!

Akdaş Döküm Sanayi ve Ticaret A.ŞSektöründe Türkiye’de lider, Avrupa’da ilk beş içerisinde yer alan Akdaş Döküm; Kurumsal Kaynak Planlaması (BilişimERP) sistemi ile tüm süreçleri bütünleşik olarak tek platformda yönetmekte ve tam izlenebilirlik sağlamaktadır.

Akdaş 1982 yılında kiralık bir atölyede çalışmaya başlamış, bugün ise 2 Dökümhane, 2 Talaşlı İmalat ve 1 Kaynaklı Konstrüksiyon fabrikasıyla yaklaşık 70.000 m2 kapalı alanda üretimini sürdürmektedir.

2013 sonu itibariyle açılan yeni fabrika ile birlikte, 240 ton sıvı maden ve 30.000 ton yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük çelik dökümhanesi olmuştur.

Avrupa’nın ise ilk beş çelik dökümhanesi içinde yer almaktadır. Talaşlı İmalatta da ciddi yatırımları devam etmektedir.

bilisim erp

Üretiminin %80’ini İsveç, Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Danimarka, İngiltere, İspanya, Afrika, Çin, İtalya, Romanya ve ABD’ye ihraç etmektedir.  Çimento, İnşaat, Kırıcı ve Madencilik, Makine ve İmalat, Demir Çelik, Liman ve Gemicilik, Otomotiv, Enerji, Gıda gibi sektörlere hizmet vermekte ve talaşlı imalat fabrikasında kaba-hassas işleme yapmaktadır. Özellikle işleme ile katma değeri yüksek ürün satışı yapabilmektedir.

bilisim erp

Stratejik olarak işlenmiş döküm parça satmayı hedefleyen Akdaş, bu sayede kapasite oluşturmakta sorun yaşamamaktadır. Kullanılmakta olan Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) programı ile kaynakları rasyonel kullanıp maliyetleri minimize etmeye ve üretimi maksimize etmeye çalışmaktadır. Akdaş Döküm Genel Müdürü M. Niyazi Akdaş BilişimERP ile tecrübe ettikleri ERP süreçleri hakkında şunları söyledi:

“Gelişen Akdaş’ta tüm süreçlerin bütünleşik olarak tek platformda yönetilmesini sağlayabilecek esnek, özelleştirilebilen bir sistem gereksinimi duyuyorduk. Bu amaçla arayışa girdik. Farklı tipte ERP ürünleri incelendi, proje isterleri hazırlanarak değerlendirmeler yapıldı ve BilişimERP’de karar kılındı. Bilişim A.Ş. gereksinimleri çabuk anlayan ve çözüm üretebilen bir anlayışa sahip. Özellikle; döküme özel iş süreçleri için sistemde ciddi uyarlamalar yapıldı. Sistemimizde veri girişi ve sorgulama tüm modüller bazında hızlı yapılabilmekte, raporlar alınabilmektedir. Stok, Satın Alma, Satış ve Teklif, Üretim, Planlama, Kalite- Belge Yönetimi-Kalibrasyon Yönetimi, Bakım Onarım, Muhasebe, İnsan Kaynakları/Bordro/İSG Sağlık Bilgileri, Maliyet Yönetimi modülleri şu anda etkin şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklı veri girişi sayesinde iş emri bazında maliyetlerimizi hesaplayabilmekteyiz. ‘’

BilişimERP ile tüm fabrikalar genelinde tüm iş süreçlerinde tam izlenebilirlik sağlandığını dile getiren M. Niyazi Akdaş :

‘’İş merkezlerinde yapılan düzenli veri girişi sayesinde üretim, kalite, resim revizyon, belge, fotoğraf gibi ürün ve iş emrine ait detaylara dinamik olarak ulaşılabilmekteyiz. Üretim izleme anlık yapılabildiğinden müşterilerimize bildirimler de anlık yapılabilmektedir.

Akdaş, yenilikçi yaklaşımını BilişimERP ürünüyle bütünleşik çalışabilen İş Zekası (BilişimBI) ürünü ile devam ettirmektedir. Bu sayede veri, İş Zekası (BilişimBI)) ürünü ile çok boyutlu olarak analiz edilmektedir. BilişimERP ile birlikte Akdaş’ta tüm Bilgi Sistemleri altyapısı da yenilenmiştir. ERP süreci sayesinde tüm iş süreçlerimizi gözden geçirdik, yeniden yapılandırma çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” diyerek ERP sürecinin getirdiklerinden bahsetti.


Akdaş Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş

İncele

BilişimBI’daki detaylı kayıt bazında yetkilendirme sayesinde en karmaşık senaryolarda bile doğru rapor ve analizlere ulaştık

İncele

BilişimBI ile kurumsal kaynak planlama verileri tam kontrolümüz altında

Bilişim BI; çalışan özlük verisinin 5 şirketin IK platformundan D-SUIT İşlem merkezine aktarımı için kullanıldı.

İncele

TEGA Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.