Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Geleceğe yön verecek iki teknoloji : yapay zeka ve büyük veri -2

Büyük veri, son yıllarda önemi hızla artan bir yazılım teknolojisi ana başlığıdır. Büüyük veri teknolojisi hakkında en büyük yanılgı-adından da kaynaklı olarak teknoloji alanının sadece verinin büyüklüğü ile ilgili olduğunun düşünülmesidir. Aslında büyük veri ile ilgili daha doğru bir tanım yapacak olursak; büyüklük, hız ve çeşitlilik bağlamında, veriyi geleneksel yöntemler ile saklamanın ve analiz etmenin mümkün olmadağı durumlarda veri yapılarının oluşturulmasına ilişkin çözüm sunan teknolojilerin tamamı olarak değerlendirilebilir. Büyük veri teknolojileri, 2000'li yılların başında Web 2.0 ile birlikte arama motorlarının web indeksleme ve hızlı arama gereksimleri doğrultusunda gelişmeye başlamıştır, zaman ilerledikçe sıradan uygulamaların ürettiği verinin bile hızla çoğalması ve çeşitlenmesiyle temel bir teknoloji haline gelmiştir. Büyük veri teknolojileri sayesinde günümüzde hızla çoğalan, hacimsel olarak çok büyük boyutlara ulaşan, yapısal olmayan verilerin depolanması ve analiz edilmesi mümkün olmaktadır.

Büyük veri kavramı bugün kullandığımız anlamda ilk kez 1989 yılında, amerikalı yazar Erik Larson tarafından Harper's Magazine dergisine yazdığı bir hikayede kullanılmıştır. Yazar burada posta kutusuna gelen gereksiz e-postalardan yola çıkarak büyük verinin sahipliği ve kullanımı ile ilgili endişesini "büyük veri sahipleri bunu tüketicinin yararı için yaptıklarını söylüyorlari ancak verinin planlanandan farklı şekillerde kullanılması mümkün" sözcükleriyle kağıda dökmüştür. Akademik anlamda büyük veri teriminin ilk kullanımı 1999 yılında, Steve Bryson, David Kenwright, Michael Cox, David Ellsworth, ve Robert Haimes tarafından yayımlanan "Visually exploring gigabyt data sets in real time" adlı makalede gerçekleşmiştir. Hatta makaledeki bölümlerden birisi "Bilimsel görselleştirme amacıyla büyük veri kullanımı" başlığını taşımaktadır.

Bunu takip eden 2000'li yıllarda büyük veri son derece hızlı bir gelişme dönemine girmiştir. 20001 yılında analist Doug Laney tarafından yayımlanan "3D Data Management: Controlling Data Volume, Velocity, and Varienty." isimli araştırma yazısı büyük verinin tanımlanmasında temel oluşturan üç ana başlığı hacim, hız ve çeşitlilik olarak belirlenmiştir. Bu yıllarda uygulama alanında da önemli gelişmeler olmuştur. Web 2.0 ile birlikte, veri üretmei hizmeti sağlayandan, hizmeti kullanana geçmiş, buna bağlı olarak internet verisinin büyüklüğü katlanarak artmaya başlamıştır. 2005 yılında O'Reilly Media büyük veri terimini Web 2.0 teriminden bir yıl sonra kullanmaya başlamıştır.

2005 yılı aynı zamanda büyük veri ekosisteminin temel elemanlarından olan Hadoop dosya sisteminin ortaya çıktığı yıl olarak bir dönüm noktası olmuştur.Hadoop dosya sistemi, Map Reduce programlama modeli ile birlikte büyük ölçekteki verinin paralel işlem yapan çok sayıda bilgisayar üzerinde küçük veri kümeleri halinde ele alınmasını sağlamıştır. Bu küçük veri kümeleri üzerinde toplam, sayım gibi özetleme işlemleri paralel olarak yapılıp (map) daha sonra özetlerin bütün hale getirilmesiyle (reduce) sonuç oluşturulmuştur. Paralel işleme modeli büyük veri üzerinde hız, güvenirlik ve ölçeklenebirlik gibi öneli kazanımları beraberinde getirmiştir.

Büyük veri günümüzde, hayatın tüm alanlarında değer katan bir teknoloji olarak üretken teknolojiler sınıfına girmiştir. Yahoo'nun 32.000 bilgisayardan oluşan büyük Hadoop kümesi ile şirkete ait küçük, büyük tüm işlerini yaptığını, bu dev yapı üzerine derin öğrenme teknolojisini de yerleştirerek iki teknolojinin birleşiminden büyük faydalar sağlamayı planladığını belirtmekte fayda var. Yahoo, Google tarafından yaratılan derin öğrenme kütüphanesi Tensorflow'da değişiklikler yaparak, büyük veri için derin öğrenme kütüphanesi oluşturdu ve TensorFlowOnSpark adı altında açık kaynak olarak 2017 yılında yayınladı.

Büyük veri ve yapay zeka teknolojilerinin yarttığı sinerjiyi, şimdiki ve gelecekteki yaşamımıza etkilerini de bir sonraki sayımızda ele alaçağız.

ULAŞ KULA
BiLiŞİM AŞ BilişimBl Çözümleri Müdürü
ulaskula@bilisim.com.tr

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Bilişim AŞ Müşterilerinden Savunma Sanayi’nin Önde Gelen Firmaları Aselsan, Havelsan ve FNSS ‘Defense Top 100’ Listesinde Yer Aldı

İncele

Bilişim AŞ ekibi K.K.T.C'de

İncele

Eker Plastik, BilişimERP'yi Tercih Etti.

İncele

Forbes: Kendimize yabancılaşmamak için yerliliğe ve fikri mülkiyete önem vermeliyiz

Genel Müdürümüz Hüseyin Erdağ'ın Röportajı Forbes Dergisinin

İncele

13. İstanbul Bilişim Kongresi’ndeydik!

İncele

Yürütme Kurulu Üyemiz Ulaş Kula İlk 50'de!

İncele

WEBİNAR: İş Zekâsı, Veri Platformu ve Modern Veri Analizi Yaklaşımları 2020

İncele

Türkiye Bankalar Birliği’nin Veri Sorgulama Sistemini Yeniledik!

İncele

Web Sitemiz Yenilendi!

Kurumsal Web Sitemiz Yeni Arayüzü ve Yeni İçerik Yapısı ile Yayına Alındı.

İncele

Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü

"Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri”nde mühendislik alanında Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü’ne Bilişim AŞ layık görüldü.

İncele

Kayseri Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi!

İncele

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak BilişimHR ürününü tercih etti.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

İncele

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri" Konferansında Gebze'deydik.

İncele

BTvizyon Toplantısında Kayseri'deydik.

İncele

Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı Gerçekleştirildi

İncele

BİLİŞİM AŞ 2. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi'nde

İncele

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

İncele

Seminer

"ERP-Kurumsal Kaynak Yönetimi: İşletmeler ve Mühendisler için Önemi"

İncele

Bilişim Yerli ERP Kategorisinde 4. Sırada!

Bilişim 500 ödüllerinde bu yıl da Türkiye'nin lider firmaları arasındaki yerimizi aldık!

İncele

Bilişim AŞ, 1-2 Kasım tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde G 23 standında 26 . Peryön İnsan Kaynakları Yönetimi Kongresi’nde, insana yönelik geliştirtiği yeni kuşak uygulamalarıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Bilişim AŞ, kongrede katılımcıları Yeni jenerasyon İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi N-HR ve Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi Kamu HR, Bilişim Bordro Fusion, Bilişim BI ürünlerinin...

İncele

BTvizyon Anadolu Toplantıları Etkinliğinde Denizli'deydik

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.