Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Geleceğe yön verecek iki teknoloji: Yapay zeka ve büyük veri -1

Geçmiş on yılda özellikle yazılım alanında kavramsal olarak çok önemli gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerin sonuçları hem günlük hayatımızı, hem iş hayatımızı hem de düşünüş şeklimizi etkileyecek devrimsel bir boyut kazandı. Facebook, Twitter gibi sasyal medya araçları, iletişim, sosyalleşme ve yaşam şeklimizi değiştirirken, bulut uygulamaları hayatımızın her alanında teknoloji kullanım biçimimizi önemli ölçüde etkiledi. Yazılımın, insan hayatı içerisindeki rolü zaman geçtikçe daha belirgin ve vazgeçilmez hale geliyor. Buna paralel olarak da yazılım sektörü çok fazla ilgi görüyor ve hızlı gelişiyor. 80'li yıllarda dünyanın en büyük 500 şirketi genellikle petrol üzerine çalışan şirketlerken, şu anda teknoloji ve özellikle yazılım şirketleri bu listede en üst sıralarda yer alıyor. Bu da yazılıma yapılan yatırımların önünü açıyor ve devrimsel nitelikli gelişmeler süreklilik kazanıyor. Bu yazı dizisinde, hem bugün hem de gelecekte önemli olacağı artık kesinleşen yazılım temelli iki teknolojiye ve aralarındaki sinerjiye değinmek istiyorum.

Yapay Zeka : Yapay zeka teknolojisinin temelleri 1950'li yılların başında atılmaya başlandı. Genelde teorik olan bu çalışmalar,1952 yılında IBM'de çalışan bir mühendis olan arthur Samuel tarafından ilk kez yapay zeka kullanan dama oyunu ile hayata geçirildi. Arthur Samuel'in damayı seçmesinin en önemli nedeni, damanın basit kuralları olan fakat derin strateji içeren bir oyun olmasıdır. Arthur Samuel'in neredeyse tamamını kendi başına geliştirdiği sayısal dama oyununun temel prensibi, tahtanın var olan pozisyonundan yola çıkarak olası tüm pozisyonların değerlendirmesi ve her pozisyona bir kazanma puanı atanması temeline dayanmaktaydı. Burada bilgisayarın her pozisyonu puanlayabilmesi için Samuel "Lees'Guide to Checkers" kitabındaki zengin ön tanımlı hamle gruplarını kullanmıştır. Ancak bu yöntem temel olarak doğru olsa da örneklem yetersizliği dolayısıyla insan karşısındaki oyunda ilk etapta başarılı olamamıştır. Bu sebeple Samuel yazılıma, daha önce oynanan oyunlardan puan oluşturan bir yapı yerleştirmiştir. "Gözetimli öğrenme" algoritmasının uygulamadaki ilk örneklerinden biri olan bu yapı ile başarı elde eden Samuel,parlak bir hamle ile bilgisayarın kendi kendine dama oynamasını sağlayan bir döngü oluşturmuştur. "Gözetimli öğrenme" ile "sonsuz oyun oynama-puanlama" döngüsünün bu birleşimi, tarihte ilk kez, insanı kendi tanımladığı oyunda yenebilen, akıllı bir makina ortaya çıkartmıştır.

Artur Samuel'in bu büyük yazılım başarısı, -IBM 71 lerde dama oyununun sunulmasının ardından- IBM hisselerinin yaklaşık 15 puan artmasıyla pazarda da yankı bulmuştur. Samuel'in tasarımı o kadar iyidir ki dönemin dama şampiyonlarını bile yenmeyi başarmıştır. 1956 ile 1974 yılları arasında altın çağını yaşayan yapay zeka teknolojileri, büyük fonlarında yardımıyla, dönemsel olarak birçok kişiye inanılmaz gelen gelişmelere sahne olmuştur. Anlatımlı cebir problemleri çözen, geometri teorilerini ispatlayan, ingilizde öğrenen programlar bu dönemde gerçekleştirilen bazı ilerlemelerdir. Araştırmacılar bu dönemde yapay zekanın geleceği ile ilgili çok iyimser tahminlerde bulunmuşlar, hatta bazıları 10 yıl içerisinde yeni bir matematiksel teoremin keşfinin ve ispatının yapay zeka tarafından yapılacağını ileri sürmüşlerdir. Beklentinin çok yüksek oldğu bu parlak dönemin ardından bu beklentiyi karşılamakta zorlanan yapay zeka teknolojisi, gelişmesini aralar sürdürmüşi hatta bazı dönemlerde hayali ve tam anlamıyla gerçekleştirilmeyecek bir teknoloji olarak görülmüştür. Bu da uzmanların "yapay zeka kışı" (Al winter) olarak adlandırdığı, fonların kesildiği uzun dönemlere ve bazı geçici başarılar ile yaşanan iniş çıkışlara yol açmiştir.

2000'li yılların başına kadar dönemsel başarılar ile ilerleyen yapay zeka, Arthur Samuel'in kurduğu modeli gerçeğe dönüştüren ilk adımından sonra, gelişmesine ivme kazandıracak ikinci bir adıma ihtiyaç duymaktaydı. Bu önemli ikinci adım internetin gelişmesi olmuştur. İnternet ve internet dolayısıyla hızla ve sürekli büyüyen sayısal veri yığınlarının oluşması, mühendislik açısından, büyük veri öbeklerinden her işlemin nasıl yapılacağının tanımlanmasından ziyade bilgisayarın zeki bir şekilde yapacağı işlemi kendisinin bulacağı daha etkin ve verimli bir dönemi başlatmıştır.
Büyük veri teknolojisine değineceğimiz yeni sayımızda görüşmek dileğiyle...

Ulaş Kula
Bilişim Aş BilişimBI Çözümleri Müdürlüğü
ulaşkula@bisim.com.tr

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Bilişim AŞ Müşterilerinden Savunma Sanayi’nin Önde Gelen Firmaları Aselsan, Havelsan ve FNSS ‘Defense Top 100’ Listesinde Yer Aldı

İncele

Bilişim AŞ ekibi K.K.T.C'de

İncele

Eker Plastik, BilişimERP'yi Tercih Etti.

İncele

Forbes: Kendimize yabancılaşmamak için yerliliğe ve fikri mülkiyete önem vermeliyiz

Genel Müdürümüz Hüseyin Erdağ'ın Röportajı Forbes Dergisinin

İncele

13. İstanbul Bilişim Kongresi’ndeydik!

İncele

Yürütme Kurulu Üyemiz Ulaş Kula İlk 50'de!

İncele

WEBİNAR: İş Zekâsı, Veri Platformu ve Modern Veri Analizi Yaklaşımları 2020

İncele

Türkiye Bankalar Birliği’nin Veri Sorgulama Sistemini Yeniledik!

İncele

Web Sitemiz Yenilendi!

Kurumsal Web Sitemiz Yeni Arayüzü ve Yeni İçerik Yapısı ile Yayına Alındı.

İncele

Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü

"Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri”nde mühendislik alanında Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü’ne Bilişim AŞ layık görüldü.

İncele

Kayseri Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi!

İncele

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak BilişimHR ürününü tercih etti.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

İncele

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri" Konferansında Gebze'deydik.

İncele

BTvizyon Toplantısında Kayseri'deydik.

İncele

Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı Gerçekleştirildi

İncele

BİLİŞİM AŞ 2. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi'nde

İncele

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

İncele

Seminer

"ERP-Kurumsal Kaynak Yönetimi: İşletmeler ve Mühendisler için Önemi"

İncele

Bilişim Yerli ERP Kategorisinde 4. Sırada!

Bilişim 500 ödüllerinde bu yıl da Türkiye'nin lider firmaları arasındaki yerimizi aldık!

İncele

Bilişim AŞ, 1-2 Kasım tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde G 23 standında 26 . Peryön İnsan Kaynakları Yönetimi Kongresi’nde, insana yönelik geliştirtiği yeni kuşak uygulamalarıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Bilişim AŞ, kongrede katılımcıları Yeni jenerasyon İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi N-HR ve Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi Kamu HR, Bilişim Bordro Fusion, Bilişim BI ürünlerinin...

İncele

BTvizyon Anadolu Toplantıları Etkinliğinde Denizli'deydik

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.