Bilişim AŞ ERP Çözümleri Müdürü Mutlu Sedat Yılmaz Bey'in Makalesi Yayınlandı.

1970'li yıllarda Malzeme ihtiyaç Planlaması uygulamalarıyla başlayan MRP yazılımları, 1980'li, yıllarda üretim kaynaklarının da planlanmasını içine alarak MRP II (Manufacturing Rescauce Planning) üretim Kaynak Planlama yazılımlarına, 1990'lı yıllarda da Finans, insan Kaynakları, Mühendislik gibi birçok işlevi içerecek şekilde ERP (Enterprise Resource Planning) Kurumsal Kaynak Planlama yazılımlarına dönüşmüştür. Bu gelişim süreci hem yazılım teknolojisinin gelişimi için ortam ve kaynak oluşturmuş hem de işletmelerin gelişen yazılım teknolojilerinden yararlanmalarını sağlamıştır. Günümüze geldiğimizde, ERP sistemleri neredeyse tüm işletmelerin günlük faaliyetlerini ve yönetimsel faaliyetlerini kapsayan temel sistemlerdir. birçok işletme için rekabet avantajı sağlamaktadır. Peki ERP'nin evrim, nereye gidiyor? yazılım teknolojileri gelişiyor, rekabet artıyor ve tabii ki ERPlerden beklentiler artıyor, bu süreçte ERPye eklemlenen kavramlardan en önemli olanları ele alalım: Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM): Sadece iç kaynakların değil gerek fason işçilik gerekse de hammadde kaynaklarının sağlandığı firmaların özellikle sipariş, planlama. kalite süreçIerinin bütunleşik olarak çalıştırılması amaçlanmaktadır. Bu yönde tedarikçilere yönelik Portal ya da tedarikçinin kullandığı ERP ile doğrudan entegrasyon uygulamaları göze çarpmaktadır.

Müşteri Ilişkileri Yönetimi (CRM): Müşteri bilgilerinin detaylı olarak yer aldığı, hatta son kullanıcı erişimi olan CRM yazılımlarında ERPden bilgi alan ve ERP'ye bilgi gönderen entegrasyonlar amaçlanmaktadır. Aynca ERP'Ierle bütünleşik e-ticaret uygulamaları da göze çarpmaktadır. Mobil uygulamalar: ERP'lerin temel sorunlarından biri olan üretim, depo, kalite verilerinin anlık olarak alınması, üretim ve kalite süreçlerinde kağıtsız ortama geçiş hedefleri gelişen mobil teknolojiler ve donanım maliyetlerinin düşmesi ile uygulanabilir hale gelmiştir. Bu bağlamda e- iş emri uygulamalarıyla operatörün kağıtsız ortamda tablet vb. cihazlardan iş emrini görüntülemesi. ürünün teknik resimlerini ve diğer belgelerini inceleyebilmesi sağlanmaktadır. Mobil Saha Yönetimi ve Depo Yönetimi uygulamalarıyla, her türlü mobil, klosk ya da masaüstü cihazdan erişilerek Operatör bazında çalışılan iş emri bilgileri, kullanılan malzeme bilgilerinin, depo transfer, hareket bilgilerinin veri girişi yapılmaktadır. Öncekl yıllardaki uygulamalardan farkı web servis yöntemleriyle anında ERP den veri gelmesi ve ERP ye veri yazılmasıdır. Mobil Kalite Yönetimi uygulamalarıyla da kalite planı detay resimleri ve bilgilerinin de görülerek tüm kalite ölçümlerinin mobil cihazlardan yapılması sağlanmaktadır.

İş Zekası Uygulamalar: (BI): Klasik ERP gelişiminde tasarlanan yüzlerce rapor, işletmelerin analiz ihtiyaçlarını bir süre sonra karşılayamaz noktaya gelmiş artık ERP'lerle bütünleşik iş Zekası Uygulamaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Sadece analiz değil veri madencilliği ve tahmin tekniklerinin de eklemlenmesiyle İş Zekası Uygulamaları (BI) ERPleri yönlendiren ve anlamlandıran bir konuma yükselmektediz ERP sistemleri, yeni elkemlenen işlevlerle ERP 2, ERP 3 gibi kavramlara doğru yol alırken, işletmelerin tüm işlevlerine sızan organizmalar haline gelmektedir. Kapsamı bu kadar artan organizmaların da yürütülmesi daha da zorlaşan yapılar haline gelmesi kaçınılmazdır. Bu büyüme sürecinde, ERP konusunda hizmet veren firmaların, ERP içerisindeki özel süreçlerde uzmanlaşan firmalar ve onları organize eden firmalar olarak ayrılacağı görülmektedir. Ayrıca Endüstri 4.0 dönüşümü ile biçimlenecek Yapay Zeka ve IoT olanakları ERPleri bir sonraki evrime zorlamaya başlamaktadır. Bu evrim de başka bir yazının konusu olacaktır.

Mutlu Sedat YILMAZ
bilişim aşerp çözümleri müdürlüğü
msedat@bilisim.com.tr

Bilişim AŞ ERP Çözümleri Müdürü Mutlu Sedat Yılmaz Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Bilişim AŞ Müşterilerinden Savunma Sanayi’nin Önde Gelen Firmaları Aselsan, Havelsan ve FNSS ‘Defense Top 100’ Listesinde Yer Aldı

İncele

Bilişim AŞ ekibi K.K.T.C'de

İncele

Eker Plastik, BilişimERP'yi Tercih Etti.

İncele

Forbes: Kendimize yabancılaşmamak için yerliliğe ve fikri mülkiyete önem vermeliyiz

Genel Müdürümüz Hüseyin Erdağ'ın Röportajı Forbes Dergisinin

İncele

13. İstanbul Bilişim Kongresi’ndeydik!

İncele

Yürütme Kurulu Üyemiz Ulaş Kula İlk 50'de!

İncele

WEBİNAR: İş Zekâsı, Veri Platformu ve Modern Veri Analizi Yaklaşımları 2020

İncele

Türkiye Bankalar Birliği’nin Veri Sorgulama Sistemini Yeniledik!

İncele

Web Sitemiz Yenilendi!

Kurumsal Web Sitemiz Yeni Arayüzü ve Yeni İçerik Yapısı ile Yayına Alındı.

İncele

Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü

"Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri”nde mühendislik alanında Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü’ne Bilişim AŞ layık görüldü.

İncele

Kayseri Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi!

İncele

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak BilişimHR ürününü tercih etti.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

İncele

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri" Konferansında Gebze'deydik.

İncele

BTvizyon Toplantısında Kayseri'deydik.

İncele

Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı Gerçekleştirildi

İncele

BİLİŞİM AŞ 2. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi'nde

İncele

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

İncele

Seminer

"ERP-Kurumsal Kaynak Yönetimi: İşletmeler ve Mühendisler için Önemi"

İncele

Bilişim Yerli ERP Kategorisinde 4. Sırada!

Bilişim 500 ödüllerinde bu yıl da Türkiye'nin lider firmaları arasındaki yerimizi aldık!

İncele

Bilişim AŞ, 1-2 Kasım tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde G 23 standında 26 . Peryön İnsan Kaynakları Yönetimi Kongresi’nde, insana yönelik geliştirtiği yeni kuşak uygulamalarıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Bilişim AŞ, kongrede katılımcıları Yeni jenerasyon İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi N-HR ve Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi Kamu HR, Bilişim Bordro Fusion, Bilişim BI ürünlerinin...

İncele

BTvizyon Anadolu Toplantıları Etkinliğinde Denizli'deydik

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.