Bilişim AŞ ERP Satış ve Danışmanlık Hizmetleri Müdürü Cemal Kıvanç Öner’in Söyleşisi Yayınlandı.

Kurumsallasma süreci tamamlanmadan sağlıklı veri toplamak zor!

Verin yönetrne ve bilgiye dönüştürme stratejisinin birinci aşaması yönetim kadrolarının bunu bir hedef olarak beklemesi her türlü idari destek ve denetimi sağlamasıdır. Yöneticiler. biz bu değişikliği istiyoruz demelerine karşın, gerekli adımları atamamaktadırlar. Kurumsallaşma süreci çalışmaları gerçekleşmeden sağlıklı verinin toplanması mümkün olmamakta. Bilişim AŞ ERP Satış ve Danışmanlık hizmetleri Müdürü Cemal Kıvanç öner'in verdiği bilgilere göre, bilgiye erişim yöntemini 3 ana kategoriye ayırmak gerekir. - Kurumsal verinin sağlıklı olarak toplanması (Standart iş sureçlerinin belirlenmesi. ERP sureçIerinin oturtulması BT alt yapılarının tamamlanması). Örneğin stok verisi sağlıklı olmayan bi sanayi tesisinin bilgiye ulaşması mümkün değildir. - Kurumsal verilerin stratejik bir değer olarak algılanması ve yönetiminin organize edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda verinin kalitesi. verinin yönetimi ve sahipliği kavramları ön plana çıkar.

Hızlı erişim güncel verinin analizi. İş zekası ve karar destek sistemleri, yaygın kullanım sonucunda gerçeğe dayalı karar alma, bilgiyi oluşturma ve yaygınlaştırma mümkün olmaktadır. Süreç ve teknolojik altyapı Cemal Kıvanç Onar, sürecin teknolojik atyapısı konusunda oluşturulacak yol haritasında şunları önerdiklerini kaydetti: - Birinci aşama olarak kurumsal kaynak planlama ürünümüzün bütünleşik ve modül işleyişlerini sistematik Olarak denetleyen yapısı ile (Stok. kalite. satış. satınalma. üretim. İK. bakım belge yönetimi, muhasebe ve finans) tam entegrasyonu, veri doğruluğunu garantiliyoruz. - İkinci aşama olarak verinin hızlı ve dogru sisteme akması içki saha teknolojilerini devreye alıyoruz. Kablosuz ve 4.5G teknolojilerini kullanarak, mobil saha yönetim, mobil kalite yönetimi, mobil depo yönetimi sistemlerinde, ERP'ye sahaları eş zamanlı olarak veri akışını Sağlıyoruz. - Üçüncü aşama da ise selfservls bir iş zekası uygulaması olan bilişimBI ürünü ile kurumun kendi bilgi kaynaklarını, karar ve planlama mekanizmalarının ihtiyaçlarına yönelik oluşturmalarını öneriyoruz. Oluşan bu bilgiler kurum içerisine yayıldığında büyük ticari ve idari başarılar oluşmaya başlıyor.

Kurumsal, kendi olgunluk seviyesine. insan kaynaklarının niteliğine. yönetimin aktif katılımına göre bir yil içinde yaptıkları yatırım ve bu yogun çalışmanın meyvelerini toplamaya başlıyorlar. Bu süreçte yaşanacak bir başarısızlık firmaya Çok büyük zararlar vermektedir. Sürece olan inanç zayıllamaktadır. Kadroların yetersiz olduğu iddia edilir. Ürünler, danışmanlar suçlanır. Başarısızlık bilişim sektörümüze, sanayicimize kurumların kendilerine olan güvenine, kısacası ülkemizin gelişimine zarar verir. Cemal Kıvanç Öner, bu süreçte olmazsa olmazların listesini ise şöyle sıraladı: Doğru bütçenin beklenmesi, Doğru danışmanlık firmasının seçilmesi, danışmanlık alınan firmanın da kurumun sureclerini bilincinde olması, Doğru ürünün belirlenmesi, Proje yönetşmi ve referansların değerlendirilmesi imkan varsa birden fazla ürün kullanrnış firmaların, kullanıcıların fikirlerinin alınması, Veri girişinde yalın ve pratik çözümler kullanılması. Son olarak bilginin oluşturulması.

"Veriyi yönetemeyen şirketin durumunu, gece, farları yanmayan, emniyet kemeri olmayan mümkün olan en yüksek hızda gitmeye çalışan arabaya benzetebiliriz." diyen Cemal Kıvanç Öner. açıklamalarını şöyle sürdürdü: 'Yolda ne kadar çok benzer durumda araç var ise kaza yapma oranı da o kadar artar. Patronun veya genel müdürün önünü görmeden bin bir zorlukla yönettni şirketi, büyük bir tehlike altında olur. ancak bunu kaza yaptığında fark eder. Pazardaki daralma. yeni rakiplerin çıkması. uluslararası rekabet koşullarının değişmesi. büyüyen işletmenin yönetilemez, denetlenemez bir hal alması, karlılığın yanlış hesaplanması. Aile şirketlerinde bilginin bir sonraki nesillere aaktarılmaması tanım açısından sonsuz ömrü olan işletmenin iflası veya kapanması ile sonuçtanır.

Kurumların harcama kalemlerini değerlendirdiğimizde işletmenin sinir sistemi öncelik ve bütçe olarak son sıralarda yer almakta, yatırım isteksizliğinin sebebinin eğitim ve güven seviyesi ile birebir doğru orantılı olduğunu gözlernlemekteyiz. Maddi yetersizlik ise ikinci planda kalmaktadır. Bu bağlamda pazar ve ticaret ortamının dogal bir eleme gerçekleştirdiği kanısındayız. Bizler farkındalık yaratmak için her türlü platformu kullanmaya çalışıyoruz. eğitimler sunumlar yapıyoruz. Gideceği limanı bilmeyen kaptana hiçbir rüzgar fayda sağlamayacağının en kısa sürede farkına varılacağından şüphemiz yok.'

Bilişim AŞ ERP Satış ve Danışmanlık Hizmetleri Müdürü Cemal Kıvanç Öner’in Söyleşisi Yayınlandı.

Bilişim AŞ Müşterilerinden Savunma Sanayi’nin Önde Gelen Firmaları Aselsan, Havelsan ve FNSS ‘Defense Top 100’ Listesinde Yer Aldı

İncele

Bilişim AŞ ekibi K.K.T.C'de

İncele

Eker Plastik, BilişimERP'yi Tercih Etti.

İncele

Forbes: Kendimize yabancılaşmamak için yerliliğe ve fikri mülkiyete önem vermeliyiz

Genel Müdürümüz Hüseyin Erdağ'ın Röportajı Forbes Dergisinin

İncele

13. İstanbul Bilişim Kongresi’ndeydik!

İncele

Yürütme Kurulu Üyemiz Ulaş Kula İlk 50'de!

İncele

WEBİNAR: İş Zekâsı, Veri Platformu ve Modern Veri Analizi Yaklaşımları 2020

İncele

Türkiye Bankalar Birliği’nin Veri Sorgulama Sistemini Yeniledik!

İncele

Web Sitemiz Yenilendi!

Kurumsal Web Sitemiz Yeni Arayüzü ve Yeni İçerik Yapısı ile Yayına Alındı.

İncele

Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü

"Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri”nde mühendislik alanında Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü’ne Bilişim AŞ layık görüldü.

İncele

Kayseri Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi!

İncele

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak BilişimHR ürününü tercih etti.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

İncele

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri" Konferansında Gebze'deydik.

İncele

BTvizyon Toplantısında Kayseri'deydik.

İncele

Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı Gerçekleştirildi

İncele

BİLİŞİM AŞ 2. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi'nde

İncele

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

İncele

Seminer

"ERP-Kurumsal Kaynak Yönetimi: İşletmeler ve Mühendisler için Önemi"

İncele

Bilişim Yerli ERP Kategorisinde 4. Sırada!

Bilişim 500 ödüllerinde bu yıl da Türkiye'nin lider firmaları arasındaki yerimizi aldık!

İncele

Bilişim AŞ, 1-2 Kasım tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde G 23 standında 26 . Peryön İnsan Kaynakları Yönetimi Kongresi’nde, insana yönelik geliştirtiği yeni kuşak uygulamalarıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Bilişim AŞ, kongrede katılımcıları Yeni jenerasyon İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi N-HR ve Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi Kamu HR, Bilişim Bordro Fusion, Bilişim BI ürünlerinin...

İncele

BTvizyon Anadolu Toplantıları Etkinliğinde Denizli'deydik

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.