Endüstri 4.0 ve KOBİ'ler

Dördüncü Endüstriyel Devrim gerçekleşeceği önceden haber verilen ilk sanayi devrimi. Endüstri 4.0, yeni bir devrim, bir toplumsal dönüşüm modeli. Dünyanın bütün toplumlarını değiştirecek yeni bir düzen kurulmak üzere. Dünya kendisini geleceğe taşıyacak sürdürülebilir bir ekonomik oyunplanı arayışında. Bu koşullarda da her yurtseverin aklına şu sorular geliyor doğallıkla:

• Türkiye kurulmakta olan yeni dünya düzeni içinde istediği yere ulaşabilir mi? • Kaynakların giderek kıtlaştığı bir dünyada hak ettiği geliri, onuruyla ve kendi gücüyle kazanıp, çevre ya da uydu ülke olmaktan kurtulup merkez ülke konumuna yükselebilecek mi?

• Endüstri 4.0’a ne kadar uzaktayız?

Kimilerine göre Endüstri 2.5 kimilerine göre 3.0’dayız. Küresel koşulları şekillendirebilecek güçteki ülkeler bir süredir bu konu üzerinde çalışıyorlar, ama henüz kimse amaçlarına tam olarak ulaşmış değil. Başka bir deyişle henüz fırsatlar var.
Yola erken çıkmış ülkelerin tümünde bu yöndeki çalışmaları sürükleyici, birleştirici bir inisiyatif,stratejik plan ve devlet politikası var. Farklı adlandırmalar ve mottolar benimsemiş olsalar da genel olarak odaklandıkları konu, KOBİ’ler. Çünkü dünya’da 125 Milyon KOBİ var ve küresel istihdamı ağırlıklı olarak bu işletmeler sağlıyor. Ekonomisinin % 99’u KOBİ’lerden oluşan tek ülke biz değiliz. Almanya’da, toplam iş hacmi 6 trilyon Avro’nun üzerinde 2.2 milyon işletmenin %99’u KOBİ. Bu ülkede KOBİ’ler toplam istihdamın %60’ını sağlarken, toplam iş hacminin de %34’ünü üretiyor. Ne var ki, Endüstri 4.0 atılımında öncülük yapan Almanya’da bile, KOBİ’ler Endüstri 4.0 konusunda isteksiz ve ilerleme beklenen düzeyde değil. Bu nedenle, Almanya’da KOBİ’lerin karşı karşıya oldukları güçlükler araştırılmış ve özetle şu bulgulara ulaşılmış:

1. KOBİ’ler Endüstri 4.0 uygulamalarını gerçekleştirecek bilişim teknolojilerine, altyapıya, veri ve sistem mimarilerine yatırım yapamıyorlar. Bu yatırımı gerekçelendirecek açık bir iş modeli geliştiremiyorlar.

2. Kurumlarında bölümler arası eşgüdümü sağlamakta güçlük çekiyorlar. Ar-Ge, üretim, satış,bilgi işlem ve finans bölümleri birbirlerinden kopuk silolar biçimde çalışıyorlar. Böyle olduğunda Endüstri 4.0 stratejisini ve projelerini kurumun bütününde yönetmek güçleşiyor.

3. Radikal bir dönüşüm için cesaretleri yok, çünkü Endüstri 4.0’ın uygulamalarını kullanabilip çalıştırabilecek nitelikli işgücüne sahip değiller.

4. KOBİ’ler bilgi işlem gereksinimlerini ve yazılım sistemlerini dış tedarikçilerden karşılamak zorundalar. Buna karşın verilerinin bu iş ortakları tarafından yeterince korunup korunmadığı konusunda emin değiller. Siber güvenlikle ilgili endişeleri var.

Bu güçlükler eminim herkese çok tanıdık gelmiştir. Sorunlar benziyorsa önde giden ülkelerin yanlışlarından öğrenerek daha doğru bir yol haritası belirleme şansımız olabilir. KOBİ’lerin bu devrime ayak uydurabilmesi için “Almanya, Çin, ABD, Güney Kore gibi ülkeler neler yapıyor?, Türkiye ne yapmalı?” gibi soruların yanıtları başka birçok yazıda irdelenebilecek denli geniş konular. Ancak gerçekleştirilen çalışmaların ortak yönleri ve temel başlıkları kısaca şöyle:

• KOBİ’lerin sayısal ticarette küresel anlamda kendi başlarına var olmalarını sağlayıcı uygulamalar,
• Almanya’nın “Mittelstand 4.0” hareketi gibi ülke çapında bölgesel yeterlik geliştirme merkezleri (competence centers), deneme/öğrenme/test için özel düzenlenmiş üretim tesisleri– “denemelerini, burada yap, elemanlarını burada eğit” yaklaşımıyla sağlanan proje destekleri,
• E-ticaret, bulut bilişim, sayısal üretim teknolojileri ve süreç yönetimi ve uluslararası üretim standartları konularında altyapı ve teknik danışmanlık,
• Daha nitelikli işgücünü yetiştirmek için yeni eğitim müfredatı oluşturma çalışmaları.

Endüstri 4.0 ile hayatlarımıza yepyeni kavramlar, yepyeni teknolojiler girmek üzere. KOBİ’lerin sayısal platformlar üzerinde etkinliğinin artması, işsizliği azaltmak, küresel ticaretteki durgunluğu aşmak, yeni sanayi devrimine hazırlanmak ve bu devrimden en büyük ölçüde yararlanmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Bu fırsattan yararlanabilmek için ise, devletin stratejik inisiyatifi öncülüğünde, devlet- üniversite-sanayi işbirliği, kalite yönetimi, standartlar ve üst düzey teknik eğitim/öğretim konularında iyi planlanmış ilerleme politikalarına gerek duyulmaktadır.

Ayşe Eser Baransel
bilişimAkademi ve Kalite Sistemleri Koordinatörü
Bilişim AŞ

Kaynak: ICT Media Eylül 2017

Endüstri 4.0 ve KOBİ'ler

Bilişim AŞ Müşterilerinden Savunma Sanayi’nin Önde Gelen Firmaları Aselsan, Havelsan ve FNSS ‘Defense Top 100’ Listesinde Yer Aldı

İncele

Bilişim AŞ ekibi K.K.T.C'de

İncele

Eker Plastik, BilişimERP'yi Tercih Etti.

İncele

Forbes: Kendimize yabancılaşmamak için yerliliğe ve fikri mülkiyete önem vermeliyiz

Genel Müdürümüz Hüseyin Erdağ'ın Röportajı Forbes Dergisinin

İncele

13. İstanbul Bilişim Kongresi’ndeydik!

İncele

Yürütme Kurulu Üyemiz Ulaş Kula İlk 50'de!

İncele

WEBİNAR: İş Zekâsı, Veri Platformu ve Modern Veri Analizi Yaklaşımları 2020

İncele

Türkiye Bankalar Birliği’nin Veri Sorgulama Sistemini Yeniledik!

İncele

Web Sitemiz Yenilendi!

Kurumsal Web Sitemiz Yeni Arayüzü ve Yeni İçerik Yapısı ile Yayına Alındı.

İncele

Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü

"Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri”nde mühendislik alanında Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü’ne Bilişim AŞ layık görüldü.

İncele

Kayseri Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi!

İncele

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak BilişimHR ürününü tercih etti.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

İncele

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri" Konferansında Gebze'deydik.

İncele

BTvizyon Toplantısında Kayseri'deydik.

İncele

Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı Gerçekleştirildi

İncele

BİLİŞİM AŞ 2. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi'nde

İncele

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

İncele

Seminer

"ERP-Kurumsal Kaynak Yönetimi: İşletmeler ve Mühendisler için Önemi"

İncele

Bilişim Yerli ERP Kategorisinde 4. Sırada!

Bilişim 500 ödüllerinde bu yıl da Türkiye'nin lider firmaları arasındaki yerimizi aldık!

İncele

Bilişim AŞ, 1-2 Kasım tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde G 23 standında 26 . Peryön İnsan Kaynakları Yönetimi Kongresi’nde, insana yönelik geliştirtiği yeni kuşak uygulamalarıyla ziyaretçilerini karşılıyor.

Bilişim AŞ, kongrede katılımcıları Yeni jenerasyon İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi N-HR ve Kamu İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi Kamu HR, Bilişim Bordro Fusion, Bilişim BI ürünlerinin...

İncele

BTvizyon Anadolu Toplantıları Etkinliğinde Denizli'deydik

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.