Sayın Nilüfer Çağlayık döküm sektöründe Avrupa ve Uzak Doğu rekabetine karşı bilişim teknolojilerinin kullanımını 3. İş Zekası Konferansı’nda katılımcılar ile paylaştı.

Akdaş Döküm, Planlama Koordinatörü Sayın Nilüfer Çağlayık BI ve ERP özelliklerini nasıl birleştirdiklerini ve örneklerle veri takibini; izlenebilirliği zor olan döküm sektörünü anlattı. Dünya döküm sektöründen ve Türkiye’nin bu sektördeki yerine değinen Çağlayık, Türkiye’nin döküm sektöründe yükselen bir ülke olduğunu, Akdaş’ın ise kendi ürün gamında sektörün lideri olduğunu söyledi.

Döküm sektörünün kar marjları düşük; enerji ve hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalardan çok etkilenen bir sektör olduğunu; ancak bunları satış fiyatlarına yansıtamadıklarına değindi. Sonuç olarak sektörün Avrupa ve Amerika’da çevre kaygıları ve maliyetler sebebiyle küçülme eğiliminde olduğunu, buna rağmen Dünya döküm üretiminde Türkiye’nin tesis verimliliği açısından son sırada bulunduğunu belirtti.

Türkiye Döküm Sektörü SWOT analizi incelendiğinde ArGe-Hammadde – Mevzuatlar konusunda zayıf olduğumuzu, fırsat olarak da gelişmiş bilgi teknolojileri altyapısı bulunduğunu; bunları üretim alanına entegre etmemiz gerektiğini söyledi.

Akdaş’ın çok hızlı büyüyen bir işletme olduğunu Türkiye’de birinci Avrupa’da ise çelik dökümde ikinci en büyük işletme olduğunu; bunu sağlamak için, ArGe’ye büyük önem verdiklerini ve yatırım yaptıklarını anlatan Çağlayık, rekabet için ise ERP ve BI’ı kendileri için büyük bir fırsat olarak algıladıklarını, 6 sene önce çalışmalar yapmaya başladıklarını anlattı. Sektörü incelediklerinde bu dönüşümün karşısındaki en büyük engelin yönetim kadrosu olduğunu fark ettiklerini; şirketlerin “Evet biz bu değişikliği istiyoruz.” demelerine rağmen gerçekleşen sürecin yönetim kadrolarını ciddi şekilde tedirgin ettiğini vurguladı. Değişime inan bazı firmaların ise sürece başladıklarını fakat sonunu getirmekte sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Excel’de grafik, tablo yapmanın kurumlar için önemli bir engel teşkil ettiğini, bir taraftan bakıldığında ikisinin de tablo, grafik olduğunu, yöneticilere ikisi arasında ne fark var anlatmanın kolay olmadığını, kendilerinin ERP ve iş zekasının fark ettirmeden kurumsallaşmayı şirket içine yerleştirdiğini anladıklarını belirtti.

Sadece kaliteyi, üretimi ve planlamayı yönetmek değil veriyi bilgiye dönüştürmek, modelleyebilmek ve hızlı erişmek gerektiğinin altını çizdi.

Çağlayık Akdaş’ ta gerçekleştirdikleri veri yol haritasını üç aşamada tanımladı. . Birinci aşama kurumsal veriyi oluşturma (ERP Süreçleri, Standart İş Süreçleri, BT Altyapısı)
İkinci aşama veriyi stratejik değer olarak görme (Verinin yönetimi, Verinin Sahipliği, Verinin Kalitesi)
Üçüncü aşama ise bilgiye zamanında ulaşma, gerçeğe dayalı karar alma (Hızlı Erişim, Güncel Verinin Analizi, İş Zekası ve Karar Destek Sistemleri, Yaygın Kullanım) BilişimERP ve BilişimBI İş Zekası sistemleri ile döküme özel üretim - fire tonaj bilgileri takibi, KPI’lar gibi üst yönetimin anlık görmek istediği verileri yöneticilerin kendi dashboardlarından görebildiklerini ve alta doğru inerek detaylarını kontrol edebildiklerini; iş merkezleri bazında da takıp ettiklerini anlattı. Çağlayık üretimin alaşım tipi bazında takip edilebildiğini, ne kadar paramız var; stokumuz var anlık olarak gördüklerini söyledi.

Kişi bazında ne kadar üretim yapıyoruz? Kütük yüzdelerimiz ne? Kumun ne kadarı yeni ve tekrar kullanımı ne kadar? Tamir süreçlerinde kullandığımız elektrot oranımız ne? Gibi soruların yanıtlarını anında görebildiklerini anlatan Çağlayık bunların dışında, reçine kullanımlarını, planlanan işleri, bakiyelerimiz neler gibi detayları görebildiklerini vurguladı. İş merkezleri bazında vardiya detaylarını takip ettiklerini ve gelecekte ne kadar yoğunlukta çalışmaları gerektiğini görebildiklerini; yıllar bazındaki karşılaştırmalarını yapabildiklerini, OTD analizlerini yaptıklarını belirtti.

İş emri bazında gerçek maliyetlerini BilişimERP’nin sonucu olarak analiz ettiklerini, geçen yıl ne yapmışız? Bu yıl ne yapıyoruz? Hedefin hangi seviyesinde olduklarını operatör bazına kadar inerek analiz edebildiklerini anlatan Çağlayık, iş sağlığı süreçlerini, fabrikalardaki arızaları sıkı takip ediyoruz dedi.

Çağlayık sözlerini, kurumlar açısından özetlemek gerekirse, firmaların ERP ve BI sürecine hazır olması gerektiğini, bir başarısızlık hikayesinin bütün firmayı yıpratacağını, %100 üst yönetimin katkısının gerekli olduğunu, doğru danışmanlık firmasının seçilmesi; doğru ürünün belirlenmesi; ayrıca danışmanlık alınan firmanın da üretim süreçlerinin bilincinde olması gerektiğini, proje yönetimi ve referansların çok önemli olduğunu, sektörde kazanılacak her başarı hikayesinin değerli olduğunu, veri girişinde yalın ve pratik çözümler kullanılmasının gerektiğini, IT teknolojilerini üretim ile birleştirmenin Türkiye’nin kazanması anlamına geleceğini söyleyerek tamamladı.

Sayın Nilüfer Çağlayık döküm sektöründe Avrupa ve Uzak Doğu rekabetine karşı bilişim teknolojilerinin kullanımını 3. İş Zekası Konferansı’nda katılımcılar ile paylaştı.

Haber: Türk Savunma ve Havacılık Sanayi, Bilişim A.Ş’nin Yerli ve Milli Yazılımlarıyla Güçleniyor

İncele

KOLAYSOFT TEKNOLOJİ A.Ş. VE BİLİŞİM A.Ş.’DEN DEV İŞ BİRLİĞİ

İncele

Bilişim AŞ Müşterilerinden Savunma Sanayi’nin Önde Gelen Firmaları Aselsan, Havelsan ve FNSS ‘Defense Top 100’ Listesinde Yer Aldı

İncele

Uygur LTD Kurumsal Kaynak Planlama Süreçlerinde bilişimERP’yi Tercih Etti

İncele

Bilişim AŞ ekibi K.K.T.C'de

İncele

Eker Plastik, BilişimERP'yi Tercih Etti.

İncele

WEBİNAR: İş Zekâsı, Veri Platformu ve Modern Veri Analizi Yaklaşımları 2020

İncele

Forbes: Kendimize yabancılaşmamak için yerliliğe ve fikri mülkiyete önem vermeliyiz

Genel Müdürümüz Hüseyin Erdağ'ın Röportajı Forbes Dergisinin

İncele

Web Sitemiz Yenilendi!

Kurumsal Web Sitemiz Yeni Arayüzü ve Yeni İçerik Yapısı ile Yayına Alındı.

İncele

13. İstanbul Bilişim Kongresi’ndeydik!

İncele

Yürütme Kurulu Üyemiz Ulaş Kula İlk 50'de!

İncele

Kayseri Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı gerçekleştirildi!

İncele

Türkiye Bankalar Birliği’nin Veri Sorgulama Sistemini Yeniledik!

İncele

Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü

"Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik Ödülleri”nde mühendislik alanında Yılın En İyi Bilişim Firması Ödülü’ne Bilişim AŞ layık görüldü.

İncele

Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri" Konferansında Gebze'deydik.

İncele

BTvizyon Toplantısında Kayseri'deydik.

İncele

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak BilişimHR ürününü tercih etti.

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

İncele

BİLİŞİM AŞ 2. İstanbul Kobiler ve Bilişim Kongresi'nde

İncele

Akıllı Bilişim Teknolojileri Konferansı Gerçekleştirildi

İncele

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı.

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

İncele

Seminer

"ERP-Kurumsal Kaynak Yönetimi: İşletmeler ve Mühendisler için Önemi"

İncele

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.