Haberler

Bilişim Güncel Haberlerimiz

Endüstri 4.0 ve KOBİ'ler

Dördüncü Endüstriyel Devrim gerçekleşeceği önceden haber verilen ilk sanayi devrimi. Endüstri 4.0, yeni bir devrim, bir toplumsal dönüşüm modeli. Dünyanın bütün toplumlarını değiştirecek yeni bir düzen kurulmak üzere. Dünya kendisini geleceğe taşıyacak sürdürülebilir bir ekonomik oyunplanı arayışında. Bu koşullarda da her yurtseverin aklına şu sorular geliyor doğallıkla:

• Türkiye kurulmakta olan yeni dünya düzeni içinde istediği yere ulaşabilir mi?
• Kaynakların giderek kıtlaştığı bir dünyada hak ettiği geliri, onuruyla ve kendi gücüyle kazanıp, çevre ya da uydu ülke olmaktan kurtulup merkez ülke konumuna yükselebilecek mi?
• Endüstri 4.0’a ne kadar uzaktayız?

Kimilerine göre Endüstri 2.5 kimilerine göre 3.0’dayız. Küresel koşulları şekillendirebilecek güçteki ülkeler bir süredir bu konu üzerinde çalışıyorlar, ama henüz kimse amaçlarına tam olarak ulaşmış değil. Başka bir deyişle henüz fırsatlar var.
Yola erken çıkmış ülkelerin tümünde bu yöndeki çalışmaları sürükleyici, birleştirici bir inisiyatif,stratejik plan ve devlet politikası var. Farklı adlandırmalar ve mottolar benimsemiş olsalar da genel olarak odaklandıkları konu, KOBİ’ler. Çünkü dünya’da 125 Milyon KOBİ var ve küresel istihdamı ağırlıklı olarak bu işletmeler sağlıyor. Ekonomisinin % 99’u KOBİ’lerden oluşan tek ülke biz değiliz. Almanya’da, toplam iş hacmi 6 trilyon Avro’nun üzerinde 2.2 milyon işletmenin %99’u KOBİ. Bu ülkede KOBİ’ler toplam istihdamın %60’ını sağlarken, toplam iş hacminin de %34’ünü üretiyor. Ne var ki, Endüstri 4.0 atılımında öncülük yapan Almanya’da bile, KOBİ’ler Endüstri 4.0 konusunda isteksiz ve ilerleme beklenen düzeyde değil. Bu nedenle, Almanya’da KOBİ’lerin karşı karşıya oldukları güçlükler araştırılmış ve özetle şu bulgulara ulaşılmış:

1. KOBİ’ler Endüstri 4.0 uygulamalarını gerçekleştirecek bilişim teknolojilerine, altyapıya, veri ve sistem mimarilerine yatırım yapamıyorlar. Bu yatırımı gerekçelendirecek açık bir iş modeli geliştiremiyorlar.
2. Kurumlarında bölümler arası eşgüdümü sağlamakta güçlük çekiyorlar. Ar-Ge, üretim, satış,bilgi işlem ve finans bölümleri birbirlerinden kopuk silolar biçimde çalışıyorlar. Böyle olduğunda Endüstri 4.0 stratejisini ve projelerini kurumun bütününde yönetmek güçleşiyor.
3. Radikal bir dönüşüm için cesaretleri yok, çünkü Endüstri 4.0’ın uygulamalarını kullanabilip çalıştırabilecek nitelikli işgücüne sahip değiller.
4. KOBİ’ler bilgi işlem gereksinimlerini ve yazılım sistemlerini dış tedarikçilerden karşılamak zorundalar. Buna karşın verilerinin bu iş ortakları tarafından yeterince korunup korunmadığı konusunda emin değiller. Siber güvenlikle ilgili endişeleri var.

Bu güçlükler eminim herkese çok tanıdık gelmiştir. Sorunlar benziyorsa önde giden ülkelerin yanlışlarından öğrenerek daha doğru bir yol haritası belirleme şansımız olabilir. KOBİ’lerin bu devrime ayak uydurabilmesi için “Almanya, Çin, ABD, Güney Kore gibi ülkeler neler yapıyor?, Türkiye ne yapmalı?” gibi soruların yanıtları başka birçok yazıda irdelenebilecek denli geniş konular. Ancak gerçekleştirilen çalışmaların ortak yönleri ve temel başlıkları kısaca şöyle:

• KOBİ’lerin sayısal ticarette küresel anlamda kendi başlarına var olmalarını sağlayıcı uygulamalar,
• Almanya’nın “Mittelstand 4.0” hareketi gibi ülke çapında bölgesel yeterlik geliştirme merkezleri (competence centers), deneme/öğrenme/test için özel düzenlenmiş üretim tesisleri– “denemelerini, burada yap, elemanlarını burada eğit” yaklaşımıyla sağlanan proje destekleri,
• E-ticaret, bulut bilişim, sayısal üretim teknolojileri ve süreç yönetimi ve uluslararası üretim standartları konularında altyapı ve teknik danışmanlık,
• Daha nitelikli işgücünü yetiştirmek için yeni eğitim müfredatı oluşturma çalışmaları.

Endüstri 4.0 ile hayatlarımıza yepyeni kavramlar, yepyeni teknolojiler girmek üzere. KOBİ’lerin sayısal platformlar üzerinde etkinliğinin artması, işsizliği azaltmak, küresel ticaretteki durgunluğu aşmak, yeni sanayi devrimine hazırlanmak ve bu devrimden en büyük ölçüde yararlanmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Bu fırsattan yararlanabilmek için ise, devletin stratejik inisiyatifi öncülüğünde, devlet- üniversite-sanayi işbirliği, kalite yönetimi, standartlar ve üst düzey teknik eğitim/öğretim konularında iyi planlanmış ilerleme politikalarına gerek duyulmaktadır.

Ayşe Eser Baransel
bilişimAkademi ve
Kalite Sistemleri Koordinatörü
Bilişim AŞ

Kaynak:  ICT Media Eylül 2017

Diğer Haberler

Unilever, Bodro ve İnsan Kaynakları Süreçleri’nde bilişimHR’ı tercih etti!...

Türkiye’de 8 fabrikası ve 5.000’i aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Unilever, İnsan Kaynakları Süreçleri’nde bilişimHR’ı tercih etti.

Devamı

Çetinkaya , Performans Uygulaması İçin bilişimHR’ı Tercih Etti!...

Perakende Devleri Listesinde İlk Sıralarda Yer Alan Çetinkaya, Performans Uygulaması İçin bilişimHR’ı Tercih Etti!

Devamı

Yeni EVDS’de yok yok!

Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Alaattin AKTAŞ EKO ANALİZ Köşesinde Yeni EVDS Projemizi Ele Aldı...

Devamı

Bilişim Akademi ve Kalite Sistemleri Koordinatörümüz Sayın Ayşe Eser Baransel'in...

Ayşe Eser Baransel'in “Bilgi Güvenliği ve İnsan” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Aralık sayısında yayınlandı.

Devamı

Shaya, İnsan Kaynakları süreçlerinin yönetiminde BilişimHR’ı tercih etti....

Shaya, İnsan Kaynakları süreçlerinin yönetiminde BilişimHR İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi yazılımını tercih etti.

Devamı

Bilişim AŞ ERP Satış ve Danışmanlık Hizmetleri Müdürü Cemal Kıvanç Öner’in...

Bilişim AŞ ERP Satış ve Danışmanlık Hizmetleri Müdürü Cemal Kıvanç Öner’in Söyleşisi ''Kurumsallaşma süreci tamamlanmadan sağlıklı veri toplamak zor!'' başlığı ile BTHaber'de Yayınlandı....

Devamı

Bilişim AŞ HR Çözümleri Müdürü Umut Armağan Bayraktaroğlu’nun makalesi...

Umut Armağan Bayraktaroğlu Bey'in “Endüstri 4.0’da Nitelikli İnsan Gücü Yönetimi” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Kasım sayısında yayınlandı.

Devamı

Bilişim AŞ ERP Çözümleri Müdürü Mutlu Sedat Yılmaz Bey'in Makalesi Yayınlandı....

Mutlu Sedat Yılmaz Bey'in “ERP’de Yeni Yaklaşımlar, ERP Nereye Gidiyor?” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Ekim sayısında yayınlandı.

Devamı

KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI

Proje çağrısının hedef kitlesi, imalat sektöründeki KOBİ’lerdir. Proje sunacak işletmelerin KOSGEB Veri tabanına kayıtlı ve aktif olmaları gerekmektedir. Bilanço usulünde defter tutmak...

Devamı

Bilişim Yerli ERP Kategorisinde 4. Sırada!

Bilişim 500 ödüllerinde bu yıl da Türkiye'nin lider firmaları arasındaki yerimizi aldık!

Devamı

Entil, BilişimERP yazılımı kullanımına başlıyor.

Eskişehir'in köklü firmalarından Entil BilişimERP Kurumsal Kaynak Planlama yazılımımızı tercih etti.

Devamı

Makel İzolasyon, iş süreçlerinin yönetiminde BilişimERP yazılımını tercih...

İzolasyon'da dünya kalitesi Makel tüm süreçlerini BilişimERP kurumsal kaynak planlama yazılımımız ile yönetiyor.

Devamı

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı....

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -2” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Temmuz sayısında yayınlandı.

Devamı

Bilişim AŞ BilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula Bey'in Makalesi Yayınlandı....

Ulaş Kula Bey’in “Geleceğe Yön Verecek İki Teknoloji: Yapay Zekâ ve Büyük Veri -1” başlıklı makalesi ICTMEDIA dergisinin Haziran sayısında yayınlandı.

Devamı

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi insan kaynakları yazılımı olarak...

2005 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak eğitim...

Devamı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!

Devamı

Anişmak tüm kurumsal süreçlerinde BilişimERP ürününü kullanma kararı aldı....

Madencilik, tarım ve inşaat sektöründe çalışan bütün paletli makinalarının bileşen şase tasarımı ve üretiminde Türkiye pazarının lider firması konumunda olan Anişmak, toprak işleri,...

Devamı

Ankara Sanayi Odası’nda 1 Mart Çarşamba günü Kurumsal Dönüşüm Farkındalık...

Erp Commitee tarafından düzenlenen Kurumsal Dönüşüm Farkındalık Günü’ne BilişimERP’nin değerli kullanıcılarından Tega AŞ. Üretim Planlama Sorumlusu Sayın Ozan Özgüven konuşmacı olarak...

Devamı

Sayın Nilüfer Çağlayık döküm sektöründe Avrupa ve Uzak Doğu rekabetine...

Akdaş Döküm AŞ., Planlama Koordinatörü Sayın Nilüfer Çağlayık, BilişimERP üzerine inşa ettikleri BilişimBI ürünü ile Avrupa ve Uzak Doğu rekabetine karşı, bilişim teknolojilerini nasıl...

Devamı

Bilişim AŞ’nin Destek Sponsoru olduğu 3.İş Zekası İnovasyon Konferansı...

3. İş Zekası İnovasyon Konferansı 21 Şubat 2017 günü İstanbul Limak Eurasia Luxury Hotel, Kavacık ‘ta yapılacaktır.

Devamı

15-16 Şubat 2017 tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi...

İnsan Kaynakları 2017 Fuarı'nda iki gün boyunca, zirveye katılan öncü firmaların yöneticileri ve sektörü yaşayan kuruluşlar bir araya gelecek. İnsan Kaynakları Zirvesi 2017’da konferans...

Devamı

Self servis iş zekası yazılımları nelerdir?

Bilişim A.Ş. bilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula, self servis iş zekası yazılımlarının ne olduğunu Wise TV’ye anlattı.

Devamı

İş zekası yazılımlarında Türkiye ne seviyede?

Bilişim AŞ. bilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula, iş zekası yazılımlarında Türkiye’nin ne seviyede olduğunu anlattı.

Devamı

ERP çözümlerinde uçtan uca hizmet almanın önemi nedir?

Bilişim A.Ş. ERP Çözümleri Müdürü M. Sedat Yılmaz, ERP çözümlerinde uçtan uca hizmet almanın önemini Wise TV’ye anlattı.

Devamı

ERP çözümleri ve mobilite ilişkisi ne seviyede?

Bilişim A.Ş. ERP Çözümleri Müdürü M. Sedat Yılmaz, ERP çözümleri ve mobilite ilişkisi ne seviyede olduğunu Wise TV'ye anlattı.

Devamı

bilişimERP sektörde hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

Bilişim A.Ş. ERP Çözümleri Müdürü M. Sedat Yılmaz, bilişimERP’nin sektörde hangi özellikleriyle öne çıktığını Wise TV’ye anlattı.

Devamı

bilişimBI nedir?

Bilişim A.Ş. bilişimBI Çözümleri Müdürü Ulaş Kula, bilişimBI ne olduğunu Wise TV’ye anlattı.

Devamı

Bilişim AŞ. Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Seminerleri kapsamında Mariott...

Bilişim AŞ. Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Seminerleri Kapsamında Mariott Hotel'de, Kalite Yönetimi Odaklı Kurumsal Kaynak Planlama ürününün (BilişimERP) Döküm Sektörü Dikey çözümü...

Devamı

Bilişim AŞ’nin katıldığı “ERP Çözümleri" konferansında Tega A.Ş. Lojistik...

Bilişim AŞ’nin katıldığı “ERP Çözümleri" Konferansında BilişimERP ve Mobil Uygulamaların işletime alma süreçleri ve Tega A.Ş. ye sağladığı faydalar konusunda Lojistik Müdürü M.Tolga...

Devamı

Doğuş Enerji, İnsan Kaynakları süreçlerinin yönetiminde BilişimHR’ı tercih...

Enerji sektöründe yatırım, üretim ve elektrik ticareti faaliyetlerinde bulunan Doğuş Enerji, İnsan Kaynakları süreçlerinin yönetiminde BilişimHR İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi yazılımını...

Devamı

BilişimERP Döküm Sektörüne En İyi Çözümleri Üretmeye Devam Ediyor....

Bilişim AŞ olarak BilişimERP, BilişimBI, BilişimMobile ürünlerimizle uzun yıllardır döküm sektöründeki değerli müşterilerimize çözümler üretiyoruz. Sektöre özel dikey çözümlerimizle...

Devamı

BilişimERP ile ERP Çözümleri Konferansındayız.

ERP Çözümleri Konferansı Pronto Eventi organizasyonunda 13 Aralık 2016, Salı günü İstanbul Limak Eurasia Luxury Hotel Kavacık'ta düzenlenecektir. BilişimERP Ürün Müdürü M. Sedat Yılmaz...

Devamı

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Oracle EBS R 12 Projesi kapsamında tüm bordro...

Bilişim R12 E‐Business Suite V.12.X Bordro Tahakkuk & Muhasebe Modülü İnsan Kaynakları Personel Yönetim Sisteminde kayıtlı personele (Sendikalı ya da sendikasız işçiler) ilişkin bordro...

Devamı

Ethica Sigorta A.Ş. Finans ve Muhasebe süreçlerinde BilişimERP'yi tercih...

2016 Ocak ayı sonunda kurulan Ethica Sigorta, bu tarihten 3.5 ay kadar kısa bir süre sonunda sigortacılık ruhsatını aldı. Ethica Sigorta Finans ve Muhasebe Süreçlerini BilişimERP ile...

Devamı

GES Mühendislik tüm süreçlerinin takibinde BilşimERP ürününü tercih etti....

Havacılık ve Savunma Sanayi alanında hassas mekanik imalat ve montaj kompleleri alanında faaliyet gösteren GES Mühendislik tüm süreçlerinin takibinde BilşimERP ürününü tercih etti....

Devamı

Rota Zincir BilişimERP ürününü tercih etti.

Ağır iş makinelerinin yaşamsal parçalarından olan transport zincirlerinin üretimini gerçekleştiren Rota Zincir BilişimERP ürününü tercih etti.

Devamı

Bilişim Ltd. Çankaya Üniversitesi, bilişimERP Ders Projesi

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin, tüm iş süreçlerini bilişimERP Kurumsal Kaynak Planlama Sistemimiz içerisinde başarıyla işletmeye almış deneyimli bir firma olarak...

Devamı

Bilişim Ltd, Tam Kadro ANKİROS/ANNOFER/TURKCAST Fuarındaydı.

Döküm sektörünün öncü organizasyonlarından, ANKIROS 2014, 12. Uluslararası Demir-Çelik, Döküm Teknoloji, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı, ANNOFER 2014, 11. Uluslararası Demirdışı Metaller...

Devamı

Toros Üniversitesi BilişimBYS - Belge Yönetim Sistemi Çözümünü Tercih Etti....

Bilişim Ltd'in TS 13298/T1 standarlarına uygun çözümü olan BilişimBYS uygulaması Toros Üniversitesi kampüslerinde de kullanılacak.

Devamı

Bilişim Ltd. Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya'nın en saygın BİT fuarı olan...

Dubai ve çevre ülkelerdeki yatırım, ticaret olanaklarını değerlendirmek üzere Bilkent Teknopark önderliğindeki ziyaretimizde tüm dünyadan katılımcılarla 25'in üzerinde görüşme gerçekleştirildi....

Devamı

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi

ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi, bu yıl "En İyilerden Özgür Konferanslar" teması ile 30 Eylül-1 Ekim 2014 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

Devamı

ERP Committee kurumsal kaynak planlama başarı hikâyeleri

ERP Committee kurumsal kaynak planlama başarı hikâyeleri sunumlarında sektöründe Türkiye'de lider, Avrupa'da ise ilk on içerisinde yer alan Akdaş Döküm'ün Üretim Planlama Koordinatörü...

Devamı

Aydın Köksal' ın 50. meslek yılı

BThaber 1000. sayısında, Bilişim Ltd'in başında, 50. meslek yılını dolduran Prof. Dr. Aydın Köksal'la bir söyleşi yayınladı. Söyleşi, aynı zamanda TBD'nin Kurucusu ve Onursal Başkanı...

Devamı

Bilişim Ltd. Türkdöküm dergisinde BilişimERP nin tanıtımını yaptı....

Türkdöküm dergisinin Metallerin Parlak Dünyası Temalı 35 sayılı Nisan - Mayıs - Haziran 2015 nüshasında BilişimERP ürünün tanıtımı yapıldı.

Devamı

Döküme Değer Katmak

Bilişim Ltd. döküm sektörünün yönetimsel, üretim, performans sorunlarını çözümlemek amacıyla yaptığı AR-GE , yazılım geliştirme çalışmalarını sektörle buluşturmaya öncelik verdi....

Devamı

Bilişim LTD. Erp Commitee 2015 Kurumsal Çözümler rehberinde yer aldı....

2013 Yılından beri şirketlere, konunun uzmanlarına kurumsal iş çözümleri hakkında genel bir bakış açısı kazandıran, yazılım üreticileriyle kullanıcıların başarılarını tek bir kaynakta...

Devamı

29 Ekim

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Devamı

Bugün Bilişim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olarak 30. kuruluş yıl...

Ülkemizin geleceğine bilişim çağının yeniliklerini aşılamak üzere çıktığımız bu ince ve uzun yolda, üstlendiğimiz bütün projeleri, el birliğiyle, en güvenilir bir biçimde, başarıyla...

Devamı

Bilişim Ltd çalışanlarını gönüllü çalışma gruplarındaki aktivitelerinde...

Türkiye Bilişim Derneği nin KOBİLİŞİM Çalışma Grubu önderliğinde bu yıl sonuncusu gerçekleşen “Ticaretin Geleceği” temalı etkinlik 16 Aralık Çarşamba günü, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi...

Devamı

bilişimBI İş Zekâsı Sistemi ve TechAnkara Proje Pazarı 2015 Etkinliği...

Bu yıl beşinci kez yapılan Ankara Kalkınma Ajansının düzenlediği etkinlikte biz girişimciler yenilikçi projelerimizi fikirlerimizi, ürünlerimizi tanıttık.

Devamı

Bilişim Ltd. 2. İş Zekası İnovasyon Konferansı destek sponsoru oldu....

İş Zekası İnovasyon Konferansı 23 Şubat 2016 günü İstanbul Limak Eurasia Luxury Hotel, Kavacık adresinde yapılıyor. Bilişim İş Zekası Çözümleri Müdürü Sn. Ali Demircioğlu konuşmacı...

Devamı

BilisimBIYeni Özellikler

Self Servis İş Zekâsı Sistemi bilişimBI ın, son üç ay içinde yayınladığı güncellemeler, sistemin kullanıcı arayüzünde, özellikle çok boyutlu analizlerin yer aldığı gösterim panellerinde...

Devamı

Bilişim Ltd. Başkent Üniversitesi seminerleri

Başkent Üniversitesin Mühendislik Fakültesi ile başlayan işbirliği sayesinde Bilişim, yeni mezun mühendislerimizin daha yetkin ve donanımlı olarak iş hayatlarına katılımını sağlamayı,...

Devamı

Bilişim 500 2015 için heyecanlı bekleyiş

Kurucumuz ve sektörümüzün duayenlerinden Prof. Dr. Aydın Köksal BİLİŞİM 500 – TÜRKİYE İLK BEŞYÜZ BİLİŞİM ŞİRKETİ araştırması, yayını ve törenine konuşmacı olarak katılacak....

Devamı

Prof. Dr. Aydın Köksal Bilişim500 Konuşması

Bilişim500 töreninde kurucumuz ve sektörümüzün duayenlerinden Prof. Dr. Aydın Köksal ın Bilişim sektöründe 50.yıl konuşması

Devamı

Pınar Döküm Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş süreçlerinin yönetiminde BilişimERP...

1979 yılında bir Ege limanı olan İzmir in Pınarbaşı ilçesinde kurulmuştur. Konumu sayesinde dünyanın her yerine kolaylıkla kara, deniz ve hava yolu ile teslimat yapabilme imkanına sahiptir....

Devamı

Tan Çelik Döküm Makine ve Ticaret A.Ş. BilişimERP Kurumsal Kaynak Planlama...

Kuruluşundan itibaren birçok sektöre hitap eden, yılların tecrübesiyle sektörlere alternatif çözümler üreten Tan Çelik Döküm Makine ve Ticaret A.Ş. BilişimERP tercih etti....

Devamı