İnsan Kaynakları Süreçleri

Temel amacımız, insan kaynağının en değerli kaynak olduğu bilinci ile, bu değeri yükseltecek uygulamalar geliştirmek, çalışanlarımızın kendilerini geliştirebilecekleri, enerjilerini ve girişimci ruhlarını ortaya çıkaran, yeteneklerini en iyi şekilde sergilemeye uygun, bir iş ortamı yaratmaktır.​ ​​​​​​​Şirketimizdeki açık pozisyonlar için iç paydaşlar veya dış paydaşlar aracılığı ile uygun adaylara ulaşılmaktadır. Bu pozisyonlarla ilgili belirlenen adaylar ile iletişime geçilerek, kişilik testleri ve deneyimi kapsayan aşamalı görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

İşe Alım Politikamız
Öğrenmeye, değişime ve kendini geliştirmeye açık, 
İyi eğitimli, 
Yenilikçi-Yaratıcı, 
İletişim becerileri ve kurumu temsil yeteneği yüksek, 
Ekip çalışmasına yatkın, ​
İş etiğinin ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, çevresine duyarlı,


İşe Alım Süreci
İşe alım süreçlerimizde İK ve Teknik mülakatlar uygulanmaktadır. İK mülakatlarında adaylara çeşitli kişilik analiz testleri yapılır ve adayın şirket profiline uygunluğu belirlenir. Teknik mülakatlarda adaylara çalışacakları projeye göre teknik sınav (yazılı ve sözlü) yapılır.

Bilişim A.Ş’de kariyer yapmak ister misiniz? 

Staj Kabul Süreci
Stajyer arkadaşlarımıza mutlaka Yazılım Geliştirme Liderleri tarafından bir proje verilir, stajyerde çalışma arzusu varsa stajı uzatılabilir. İhtiyaç olduğu takdirde performansından memnun kalınan stajyerlerden part-time çalışması istenilebilir.

Bilişim A.Ş’de staj yapmak ister misiniz?

Bize Ulaşın!

Bilişim ürünlerini deneyimlemek ve ihtiyaçlarınızı belirlemek için uzmanlarımız ile görüşün.