Edit Content

ERP

Edit Content
Click on the Edit Content button to edit/add the content.

ERP

ERP Seçimi Nasıl Yapılır?

ERP yatırımı yapmayı düşünen birçok firmanın yazılımın seçilmesi noktasında her zaman soru işaretleri olacaktır. Firma yetkilileri ERP yazılımının işletilmesinde tecrübeli olabilirler ancak kurumsal kaynak planlama yazılımları için yapılacak yatırımlar her zaman büyük bir proje olarak ele alınır. Bu büyük projede risklerin minimize edilmesi, karlılığın artırılması ve olası büyük maliyetlerden kaçınmanın birçok yolu bulunuyor. Bu yazıda ERP seçimi ile alakalı tüm detaylara ulaşabileceğiniz içerikler ve dokümanlar bularak ERP yatırımınızı sorunsuz bir şekilde planlamayı öğreneceksiniz. Şimdi gelin ERP seçimi hakkında detaylara bakalım.

ERP Seçimi Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

ERP yazılımları diğer birçok yazılım paketleri gibi tak çalıştır bir sistem değildir. ERP, kurumunuzun tüm süreçlerine uyum sağlayacak şekilde projelendirilerek hayata geçirilir. Bu nedenle işletmeniz için tam uyumlu hazır bir paket yazılım bulmak neredeyse imkansızdır. Ancak esnek altyapıya sahip ERP yazılımları işletmeniz için gerekli olan süreçlere uyum sağlayacak bir sisteme sahip olduklarından bu tarz bir yazılım ile yola devam etmek avantajdır. Peki bir ERP seçimi sırasında ele alınması gereken başlıklar nelerdir? İşte bazıları;

  • ERP Projesi için ekibin oluşturulması
  • Her birimden bir birim temsilcisinin ekibe dahil olması
  • Üst yönetimin projeye sponsor olması
  • Proje yöneticisinin karar alma yetkisine sahip olması
  • İşletmenin ihtiyaçlarının eksiksiz belirlenmesi
  • İhtiyaçlara göre tedarikçi firmalar ile görüşmelerin yapılması

Tüm bu maddeler işleme alınması gereken sürecin sadece birkaç parçasıdır. Büyük bir ERP projesini başarılı bir şekilde hayata geçirebilmek için daha fazla detayın netleştirilmesi ve sürecin eksiksiz yürütülmesi gerekir.

ERP Seçiminde İşletmenin Yapması Gerekenler

Bir ERP projesini hayata geçirirken en çok hataya düşülen konu projenin sadece BT departmanı tarafından takip edilmesi ve sonuçlandırılması düşüncesidir. ERP projeleri bir işletmedeki tüm departmanları yakından ilgilendiren bir iştir. Yazılımın canlıya alınabilmesi ve doğru bir şekilde çalışabilmesi için işletme süreçlerinin tümünün sisteme uyarlanması gerekir. Bu denli büyük ve ayrıntılı bir işi ise tek bir departmanın yapması imkansızdır. Bir diğer konu ise işletmelerin projeye başlarken işletme ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemesi olacaktır. ERP yazılımları genelde bir işletmede bir kere satın alınır ve uzun yıllar kullanılır. Bu nedenle ihtiyaçları karşılayacak bir yazılımın seçilmesi önemlidir. Yazılımın özelliklerinin sadece %40’ını kullanacağınız bir paket sizin için doğru bir tercih olmayabilir. Öte yandan ihtiyaçları karşılamada yetersiz, ancak diğer paketlere göre düşük ücret gerektiren bir paket de sizi ileride daha büyük bir kaosun içerisine sürükleyebilir. ERP seçiminde en önemli nokta işletmenin kendi ihtiyaçlarını belirlemesi ve buna yönelik bir proje yürütmesidir.

ERP Seçimi İçin Kritik Hususlar

Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları işletmelerde olmazsa olmaz bir konuma geldi. Ancak, işletmeler için bu yazılımı kullanmak beraberinde bazı stratejik hususları da göz önüne almayı gerektiriyor. Çünkü bir ERP projesinin başarısız olması sizi büyük maliyetler ile karşı karşıya bırakabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta seçilen ürün ve ürünün sahibi olan tedarikçi firmadır. Seçilen firmanın hayata geçirdiği projeler, yazılıma ait sektörünüze benzer bir firmada oluşturduğu bir başarı hikayesi seçiminizi etkilemelidir. Bunun yanında yazılımın yerli bir firmaya ait olması da yatırımınızdaki riskleri azaltmak konusunda etkili bir faktör olabilir. Bu ve bunun gibi daha birçok bilgiye oluşturduğumuz “ERP Seçim Rehberi” adlı dokümandan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriklerde ilginizi çekebilir