Başarı Hikayeleri

Akdaş Döküm

Sektöründe Türkiye’de lider, Avrupa’da ilk beş içerisinde yer alan Akdaş Döküm, Kurumsal Kaynak Planlaması (BilişimERP) sistemi ile tüm süreçleri bütünleşik olarak tek platformda yönetmekte ve tam izlenebilirlik sağlamaktadır. Akdaş 1982 yılında kiralık bir atölyede çalışmaya başlamış, bugün ise 2 Dökümhane, 2 Talaşlı İmalat ve 1 Kaynaklı Konstrüksiyon fabrikasıyla yaklaşık 70.000 m2 kapalı alanda üretimini sürdürmektedir. 2013 sonu itibariyle açılan yeni fabrika ile birlikte, 240 ton sıvı maden ve 30.000 ton yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük çelik dökümhanesi olmuştur. Avrupa’nın ise ilk beş çelik dökümhanesi içinde yer almaktadır. Talaşlı İmalatta da ciddi yatırımları devam etmektedir. Üretiminin %80’ini İsveç, Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Danimarka, İngiltere, İspanya, Afrika, Çin, İtalya, Romanya ve ABD’ye ihraç etmektedir.  Çimento, İnşaat, Kırıcı ve Madencilik, Makine ve İmalat, Demir Çelik, Liman ve Gemicilik, Otomotiv, Enerji, Gıda gibi sektörlere hizmet vermekte ve talaşlı imalat fabrikasında kaba-hassas işleme yapmaktadır. Özellikle işleme ile katma değeri yüksek ürün satışı yapabilmektedir.

“BilişimERP ile birlikte Akdaş’ta tüm iş süreçlerimizi gözden geçirdik, yeniden yapılandırma çalışmalara yaptık ve yapmaya devam ediyoruz”

” Gelişen Akdaş’ta tüm süreçlerin bütünleşik olarak tek platformda yönetilmesini sağlayabilecek esnek, özelleştirilebilen bir sistem gereksinimi duyuyorduk. Bu amaçla arayışa girdik. Farklı tipte ERP ürünleri incelendi, proje isterleri hazırlanarak değerlendirmeler yapıldı ve BilişimERP’de karar kılındı. Bilişim A.Ş. gereksinimleri çabuk anlayan ve çözüm üretebilen bir anlayışa sahip. Özellikle; döküme özel iş süreçleri için sistemde ciddi uyarlamalar yapıldı. Sistemimizde veri girişi ve sorgulama tüm modüller bazında hızlı yapılabilmekte, raporlar alınabilmektedir. Stok, Satın Alma, Satış ve Teklif, Üretim, Planlama, Kalite- Belge Yönetimi-Kalibrasyon Yönetimi, Bakım Onarım, Muhasebe, İnsan Kaynakları/Bordro/İSG Sağlık Bilgileri, Maliyet Yönetimi modülleri şu anda etkin şekilde kullanılmaktadır. Sağlıklı veri girişi sayesinde iş emri bazında maliyetlerimizi hesaplayabilmekteyiz.

İş merkezlerinde yapılan düzenli veri girişi sayesinde üretim, kalite, resim revizyon, belge, fotoğraf gibi ürün ve iş emrine ait detaylara dinamik olarak ulaşabilmekteyiz. Üretim izleme anlık yapılabildiğinden müşterilerimize bildirimler de anlık yapılabilmektedir. “

M. Niyazi Akdaş – Akdaş Döküm Genel Müdürü